Footer

Literary artists prevail in 64th Carlos Palanca Memorial Awards

In keeping with its tradition of celebrating literary excellence in the Philippines, the Carlos Palanca Memorial Awards for Literature (Palanca Awards) honored 47 Filipino literary artists at the 64th Carlos Palanca Memorial Awards for Literature Awards Ceremony held on 1 September 2014.

Now on its 64th year, the most prestigious and longest-running literary contest accepted entries in 20 categories. Entries for each category were evaluated by select panels of judges especially chosen for their contributions and excellence in their respective fields of literature.

The Palanca Awards was named in honor of businessman and philanthropist Don Carlos Palanca, Sr. and aims to develop Philippine Literature by providing incentives for writers to craft their most outstanding literary works as well as serve as a treasury of Philippine literary gems.

The Sponsors also bestowed another distinction, the Gawad Dangal ng Lahi award, on Ms. Gilda Cordero-Fernando. This year’s guest of honor and a true Renaissance woman, Ms. Cordero-Fernando has established herself as a formidable force in various fields of the arts. She continues to inspire her audiences through her art that remains socially and artistically relevant.

The 64th Palanca Awards ceremony also welcomed two literary artists to the Palanca Awards Hall of Fame: Dr. Alice Tan Gonzales and Mr. Rodolfo C. Vera.

Dr. Alice Tan Gonzales is lauded as one of the most passionate indigenous literary artists in the country. She is esteemed for her extensive knowledge of, and contribution to Hiligaynon literature and continues to celebrate the rich Hiligaynon heritage in her critically-acclaimed masterpieces.

Mr. Rodolfo C. Vera received the Hall of Fame Award for his theatrical and literary prowess. He is one of the most celebrated Filipino playwrights of his generation, and it is in his works that life and passion find true expression.

The winners at the 64th Palanca Awards are as follows:

FILIPINO DIVISION

DULANG PAMPELIKULA:

1st – Mr. Rodolfo C. Vera – Lakambini
2nd – Mr. Andrian M. Legaspi – Ang Pag-ikot ng Salapi sa Panahon ni JLC
3rd – Ms. Antoinette H. Jadaone – That thing called Tadhana

DULANG GANAP ANG HABA:
1st – Mr. Joshua L. Lim So – Tungkol kay Angela
2nd – Mr. Erick Dasig Aguilar – Shambala
3rd – Mr. Peter Solis Nery – Agimat

 

DULANG MAY ISANG YUGTO

1st – Mr. Peter Solis Nery – Gladiolas
2nd – Mr. Salvador Biglaen – Balediksiyon
3rd – Mr. Joshua L. Lim So – Sa Syquia, Malate, Kabanata I: Maraming
Nagugutom sa Pilipinas

 

TULA

1st – Mr. Vijae Orquia Alquisola – Paglasa sa Pansamantala
2nd – Mr. Enrique S. Villasis – Marina
3rd – Mr. Jose Marte A. Abueg – Musikerong Bulag

 

TULA PARA SA MGA BATA

1st – Mr. Edgardo B. Maranan – Tugma at Sukat sa Panahon ng Pagmulat
2nd – Mr. Vijae Orquia Alquisola – SaTuwing Ikaw ay Tahimik at mga Tinig ng Mga BatangTinutukso
3rd – Mr. John Enrico C. Torralba – Lola Manghuhula

 

MAIKLING KUWENTO

1st – Mr. Alvin B. Yapan – Ang Bugtong ng Manok at Agila
2nd – Mr. Peter Jairron Calabia Cruz – Grace
3rd – Mr. Emmanuel T. Barrameda – Nando

 
MAIKLING KUWENTONG PAMBATA

1st – Mr. Eugene Y. Evasco – Ang Nag-iisa at Natatanging si Onyok
2nd – NO WINNER
3rd – NO WINNER

SANAYSAY

1st – Mr. Allan B. Lopez – Return Flight
2nd – Ms. Dayang Magdalena – Retorika ng Luksa
Nirvana T. Yraola
3rd – Mr. Jose Dennis C. Teodosio Ang Daigdig sa Ilalim ng Papag ni Lola Mude

 

KABATAAN SANAYSAY

1st – Ms. Pamela A. Mendoza – Bago Pa Tuluyang Maligaw
2nd – NO WINNER
3rd – NO WINNER

 

ENGLISH DIVISION

FULL-LENGTH PLAY

1st – NO WINNER
2nd – Mr. Joachim Emilio B. Antonio – The Last Filipino
3rd – NO WINNER

ONE-ACT PLAY

1st – Mr. Patrick John R. Valencia – How I Got My Black Leather Boots
2nd – Mr. Karlo Antonio Galay-David – Killing the Issue
3rd – Ms. Erlinda Mae T. Young – Photo Finish

POETRY

1st – Ms. Ana Maria Katigbak-Lacuesta – We Won’t Be Tending Gardens
2nd – Mr. Noli Manaig – Nausea and Other Poems
3rd – Mr. Mikael de Lara Co – This Tender Gravity

 

1st NO WINNER

2nd – Ms. Elyrah Salanga-Torralba – Punny Poems

3rd – Mr. Peter Solis Nery – Those Colorful Parts

 

SHORT STORY

1st – Ms. Sasha Martinez – The Auroras
2nd – Ms. Maria Carmen A. Sarmiento- Zurbaran
3rd – Ms. Sarah Lumba-Tajonera – Eye Candy

SHORT STORY FOR CHILDREN

1st – Mr. Jose Carlo O. Sevilla – Hiro the Rooster and Basha the Hen
2nd – Ms. Kathleen Aton-Osias – Three Good Things
3rd – Ms. Catherine Rose Torres – The Ragpicker’s Son

 

ESSAY

1st – Ms. Ma. Nicola Loretto M. Sebastian – The Salt Price
2nd – Ms. Shakira Andrea C. Sison – (Insert her Silence Here)
3rd – Ms. Terra J. Daffon – When One is the Fourth of Ten

 

KABATAAN ESSAY

1st – Mr. Harvey James G. Castillo – Avoiding the Fate of Gregor Samsa

2nd – Ms. Vicah Adrienne P. Villanueva – Adrift on a Promise

3rd – Mr. John Jason Berangel Santillan – The Unwritten Rule

 

REGIONAL DIVISION

SHORT STORY – CEBUANO

1st – Mr. Noel P. Tuazon – Gutom
2nd – Mr. Marcelo D. Baterna – Utlanan

3rd – Dr. Jondy Medalle Arpilleda – Kasina
SHORT STORY – HILIGAYNON

1st – Dr. Alice Tan Gonzales – Balay sang Monyeka
2nd – Mr. Norman Tagudinay Darap – Olayra
3rd – NO WINNER

 

SHORT STORY – ILUKO

1st – NO WINNER
2nd – Ms. Ronelyn Ramones – Gapu Ken ni Angelica
3rd – Mr. Roy V. Aragon – MennamennaTi Maysa A Mannurat, Iti Ipupusayna, Iti Maysa a Nadagaang A Malem